fbpx

Diksiyon, konuşurken duygu ve düşünceleri doğru ve etkili bir şekilde anlatabilmek için sesin uyumunu, söyleniş şeklini, seslerin uzunluğunu ve kısalığını, vurgu ve tonlamalarını doğru jest ve mimiklerle yerinde ve güzel kullanma sanatıdır. Doğru ve etkili konuşma bilgi ile birleştiğinde, başarıyı artıracağı kesindir.

Osmanlı Türkçesinde belâgat olarak ifade edilen diksiyon, Latince dictio ve distus sözcüklerinden Fransızcaya diction olarak geçmiş, dilimize de Fransızcada söylendiği şekli ile alınmıştır.

Konuşma becerisi, doğru ve etkili iletişim kurabilmenin temelidir. Sadece bir spiker için değil tüm meslek gruplarında geçerli olmak üzere, bir konuşmacının asıl amacı kendini dinletebilmesi, karşısındakini ikna edebilmesidir. Dili doğru kullanmak, ses tonunu doğru ayarlamak, kelimeleri doğru seçmek ve telaffuz etmek kişiyi diğerlerinden ayıracak özelliklerdir.

Türkçe, ünlü ve ünsüz uyumu olan bir dildir. Bu sebeple telaffuzu akıcı ve estetiktir.

Nigâr AYYILDIZ

 

Bülten için Kaydolun

Güncel makaleleri, yeni seminerleri, etkinlikleri ve daha fazlasını takip edebilmek için. Her zaman iletişimde kalalım ne dersiniz :)