fbpx

İş ya da sosyal hayattaki başarılarımız iletişim yöntemlerini etkili kullanabilmemize bağlıdır. Zira ne kadar donanımlı olursak olalım, bildiklerimizi aktaramıyor ve paylaşamıyorsak bilgilerimizin değeri sıfırlanır.

İki insan düşünün, ikisi de hemen hemen aynı sosyokültürel yapıya sahip, tahsil seviyeleri aynı, bitirdikleri okullar aynı, yaşıtlar ve daha birçok ortak noktaları var. Fakat biri diğerinden daha farklı bir pozisyonda çalışıyor ve geliri daha yüksek…

Bahane üretmek hep daha kolay gelir insanoğluna. Söylenir dururuz, “Adam ballı yaa! Kesin torpili vardır. Benim kısmetim kapalı, kurşun döktüreceğim. Adamın çenesi laf yapıyor, ben öyle lak lak edemem ki!” gibi gibi birrrr sürü mazeret…

Bunun sebebi daha iyi pozisyonda olan kişinin kendi kişisel iletişimini/tanıtımını daha etkili yapabilmesinden kaynaklanır. Ama bunu bir türlü kabul etmek istemeyiz ve tamamlamamız gereken eksik noktalarımız olduğunu fark etmeyiz.

Mesleğimiz ne olursa olsun “Ben varım ve buradayım!” demek için güzel ve etkili konuşmak durumundayız. Dünyaya çok güzel konuşarak gelmeyiz ama bunu geliştirebiliriz.

Bülten için Kaydolun

Güncel makaleleri, yeni seminerleri, etkinlikleri ve daha fazlasını takip edebilmek için. Her zaman iletişimde kalalım ne dersiniz :)