fbpx

Topluluk karşısında konuşma korkusu sebebiyle çoğu insanın duygusal ve bedensel tepkiler verdiği hepimizin malumu. Mesela sunum yapacağınız sahnede sizi koruyacağını düşündüğünüz masa ya da kürsü yoksa, “elimi kolumu vereye koyacağım” telaşı başlar.  Önce şunu aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor: “Ben hem aktaracağım bilgiyle hem de görsel iletişimim ile bu insanların önündeyim.” Anlattığınız konunun içeriği ne kadar dolu olursa olsun, olumlu bir görsel iletişim kurmazsanız insanların zihninde iz bırakamazsınız. Sunum yapacağınız alana çıktınız, sözlerinize başlamadan önce sizi dinlemeye gelenleri, yüzünüzde samimi bir tebessümle şöyle sessizce bir selamlayın. Anlık selamlamalardır bunlar ve biraz da olsa ortamı ısıtır, kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olur. Duruşumuz mutlaka dik ve göğsümü açık olmalıdır.

Sunum teknikleri çok keyifli bir konudur. Kendimizi keşfederiz bir bakıma, içimizde büyüttüğümüz heyecanı korkuya nasıl çevirdiğimizi görürüz.

Gelin, hepsinin üstesinden gelmek için birlikte çalışalım…

Nur HEKİMOĞLU

Bülten için Kaydolun

Güncel makaleleri, yeni seminerleri, etkinlikleri ve daha fazlasını takip edebilmek için. Her zaman iletişimde kalalım ne dersiniz :)